Kaip prižiūrėti odinius batus?

Natūralios odos avalynė sugeba puikiai papildyti beveik kiekvieną stilizaciją, tačiau tam, kad galėtume jais džiaugtis kuo ilgiau, privalome žinoti, kaip juos prižiūrėti. Odinių batų priežiūra tai ne tik tinkamas nešvarumų šalinimas, bet ir impregnacija. Be to, verta prisiminti, kad gamintojai pritaiko įvairias natūralių odų tipus, kurių priežiūra gali skirtis tam tikrais veiksniais ar priemonėmis.

Glotnios odos

Avalynės parduotuvėse galima pamatyti batus, pagamintus iš įvairių glotnių odos tipų. Kartais būna ne taip paprastą atskirtį šį tipą, todėl verta paklausti konsultantų. O jeigu turime batus iš odos ir norėtume sužinoti kokia tai yra oda, paprasčiausiai bus padaryti greitą testą su vandeniu. Kai vandens lašas, patrintas ant odos įsigeria į ją, o toje vietoje medžiaga patamsėja, tai reiškia, kad turime reikalą su anilino oda. Kai lašas susiformuoja ant bato, sužinome, kad batai yra pagaminti iš dažytos odos. tuo tarpu riebios odos yra tokios, ant kurių nagais galime piešti greitai išnykstančias linijas.

Kaip valyti batus iš glotnios, dažytos odos?

Šis odos tipas yra dažniausiai pritaikomas avalynės gamyboje. Yra jis paprasčiausiai valomas ir impregnuojamas. Gerą glotnios odos avalynės būklę užtikrins riebios priemonės taikymas, kurią rasi kiekvienoje įprastoje avalynės parduotuvėje. Dažnai tokio tipo priemonės yra pasiekiamos vaško formoje. Šios odos priežiūra ypač svarbu susirūpinti žiemą, kai žemos temperatūros, sniegas bei druskos neigiamai įtakoja mūsų mėgstamiausių batų išvaizdą. Būtina taip pat turėti profesionalią valymo priemonę, skirtą natūraliai odai. Toks preparatas padės atsikratyti net labai sudėtingai išvalomų dėmių. Dažniausiai jis yra skiedžiamas 1:1 su vandeniu ir tolygiai paskirstomas po aulą. Valymo priemonė yra naudojama kartu su odos valymo šepetėliu, kuris leidžia valyti švelniai, nepažeidžiant odos paviršiaus. Batai iš glotnios odos yra džiovinami šiltoje patalpoje, tačiau ne ant šilumą skleidžiančių šildytuvų, nes jie gali išprovokuoti batų deformaciją. Daugelyje batų priežiūros parduotuvių taip pat rasi vidų dezinfekuojančių preparatų.

Jeigu odinių batų oda buvo nesmarkiai pažeista, galima ją rekonstruoti panaudojus tonuojančius dažus, kurie atnaujina aulo spalvą ir suteikia batams lyg naujų išvaizdą. Tačiau prieš atliekant šią procedūrą būtina ištepti dažomas vietas riebia, oda maitinančia priemone. Nepamirškime, kad jautriausias batų vietas yra būtina ištepti konservuojančia priemone. Labai nusidėvėjusią avalynę galima perdažyti pritaikant purškiamus dažus natūraliai odai.

Kaip valyti batus iš anilino odos?

Anilino odos rūšis yra tokia, kurią charakterizuoja atviros poros, tai reiškia tai, kad šis paviršius sugeria vandenį, o po to oda ilgam patamsėja. Anilino oda yra jautri išorės oro sąlygoms, todėl reiktų vengti avėti šiuos batus lietingomis arba drėgnomis dienomis. Šis odos tipas reikalauja ypatingos priežiūros. Jų išsaugojimui būtina naudoti riebius tepalus, kurie geriausiai yra dengiami medžiagine skiaute. Negalima šios priemonės dėti tiesiogiai ant odos, nes tokiu atveju pasirodys nepageidaujamos dėmės.

Ką tik atsiradusias dėmes ant anilino odos galima pašalinti purškiama priemone, kuri sugeria riebalines medžiagas.

Kaip valyti batus iš storos odos?

Storose odose yra taikomas specialūs dažyti taukai arba aliejus, kuris sudaro viršutinį avalynės sluoksnį. Ši odos rūšis dažnai yra apibrėžiama kaip pull-up. Tokiame paviršiuje yra lengva palikti bet kokią žymę, kurios nėra patvarios ir gali būti greitai išvalomos. Šios avalynės priežiūrai galima taikyti riebų tepalą, dengiant jį valymo šepetėliu. Net seniai įsisenėjusios dėmės yra įveikiamos taikant stipriai veikiančią valymo priemonę, kurią būtina praskiesti su vandeniu. Panašiai, kaip ir glotnios odos batai, taip pat ir šios rūšies avalynė yra džiovinama taip, kad nebūtų pažeistas jų pirminis siluetas.

Kaip valyti odos padus?

Elegantiškoje, natūralios odos avalynėje, padas taip pat dažnai būna pagamintas iš odos. Tokia medžiaga išbaigti batai, dėl juos nuolat veikiamų išorės veiksnių, tampa sausi ir linkę lūžti, kas lemia rimtesnių lūžių ir susigadinimo galimybę. Mėgstamiausių batų ilgaamžiškumą galima pratęsti jų priežiūroje taikant odinių padų aliejų, kuris apsaugotų padą nuo vandens ir pagerintų jo atsparumą nutrynimams. Priemonė yra tepama ant pado iki tos akimirkos, kai oda daugiau neįgeria priemonės.