Kaip džiovinti sušlapusius batus? Apžiūrėk mūsų patarimus!

Išeini iš namų, kai oras dar yra gražus, o grįžti skubėdamas, peršlapęs iki paskutinio siūlo. Skamba pažįstamai, tiesa? Kiekvienas iš mūsų nors kartą gyvenime yra užklupusi netikėta liūtis, kuri pakeitė visus ilgai kurtus planus. Ką daryti tokioje situacijoje? Reikalai atrodo paprastai — aprangą pakabiname džiūti, o avalynę pastatome netoli šildytuvo, kad... stop! Būtent šią akimirką daugelis iš jūsų daro klaidą, kuri žymiai sutrumpina mūsų mėgstamų kedų ar inkariukų naudojimo laiką. Sužinok, kaip tinkamai džiovinti šlapius batus, kad jiems tai nepakenktų. Tai nėra taip jau paprasta!

Atostogų netikėtumai

Net ir patvariausi batai gali nuvilti, jeigu jais nesirūpinsime — šią taisyklę verta prisiminti. Geriausios medžiagos, aukšta kokybė ir žinomo gamintojo logotipas nereiškia tiek daug, jeigu kedus ar inkariukus prižiūrėsime kaip pikta pamotė — o būtent vienas iš tokių žingsnių yra jų džiovinimas šalia šildytuvo. Kodėl? Audeklas, tekstilinė medžiaga ar oda (natūrali ar dirbtinė) turi savo priežiūros poreikius ir atsparumą, o aukšta temperatūra tikrai jiems nepadeda. Būtent todėl džiovinti avalynę džiovintuvu yra taip pat labai prastas patarimas, kurį girdime per dažnai. Neverta tuo tikėti! Karšto oro bangos gali deformuoti aulą tam tikrose vietose ar nulemti tai, kad kai kurios vietos atsiklijuos. Taigi, kaip teisingai džiovinti batus? Jeigu pavasarį ar vasarą Tave užklups lietus, pasiimk popierinius rankšluosčius ir sandariai išpildyk jais aulo vidų — taip, kad avalynę išlaikytų savo formą. Gali ją pastatyti ant nereikalingų laikraščių (zero waste yra svarbu!); tačiau atkreipk dėmesį, jog šie neturėtų spalvotų užrašų. Priešingu atveju tušas įsigers į pamušalą ir nuolat teps Tavo kojines bei pėdas. Taip paruoštus kedus pastatyk šiltoje, vėdinamoje vietoje ir palauk, kol išdžius. Jeigu modelis turi raištelius, būtinai juos ištrauk ir pakabink atskirai, o liežuvėlį ištrauk taip, kad oras paprasčiau galėtų patekti į batų vidų. Ką daryti, jeigu neturi po ranka laikraščių ar popierinių rankšluosčių? Alternatyva gali būti ryžiai — užteks, kad įbersi juos į maišelį ir įdėsi į vidų. Po kurio laiko patikrink ar kruopos nėra drėgnos; jeigu taip, reiktų jas iškeisti į naujas.

Batai sušlapo dėl sniego — kaip džiovinti?

Mūsų avalynei grėsmę kelia ne tik lietus. Vėlyvą rudenį ar žiemą sušlapę auliniai ar bateliai yra viena iš dažniausiais mums pasitaikančių problemų, sukeliančių didelį diskomfortą. Drėgmė ir žiema kartu niekada nesibaigia maloniai! Ką daryti tokioje situacijoje? Visų pirma reikia prisiminti, kad skeltinio oda, nubukas ir zomša, iš kurių dažnai būna pagaminta šaltiesiems sezonas skirta avalynė, yra pakankamai delikačios medžiagos. Šie pluoštai turi tam tikrus priežiūros poreikius, o aukšta temperatūra tikrai jiems ne į gerą! Jeigu turi batus iš skeltinio odos, jų valymą pradėk nuo šluostymo minkšta šluoste. Zomšos ir nubuko batus būtina yra švelniai iššukuoti, taip pašalinant tokius nešvarumus kaip smėlis ar žvyras.

Vėliau padaryk tiksliai tą patį, ką ir inkariukų ar kedų atveju — ištrauk raištelius (jeigu jie yra), iškišk plačiai liežuvėlį, o vidų išpildyk popieriniais rankšluosčiais arba laikraščiais. Prižiūrint natūralios odos batus reiktų būti atsargiems ir nepersistengti — ši medžiaga sugeba stipriai išsitempti, paveikta drėgmės! Kad išvengtum nelygumų ar nesimpatiškų raukšlių, nekišk jėga daugiau popieriaus negu reikia; panaudok tik tiek, kiek reikia, kad batai išlaikytų savo formą, o po to tik palik juos džiūti. Kai jie beveik bus išdžiūvę, į vidų būtinai įdėk kurpalius — geriausiai medinius, nes plastikas nesugeria vandens, be to, dar tinka putplastis. Šios priemonės padės išsaugoti aulo formą, o Tu ir toliau galėsi džiaugtis idealia, savo mėgstamų batų, išvaizda. Skirtingus ilgaaulius džiovink padėjęs juos ant šono — tik taip galėsi išvengti neestetiškų bangų ar raukšlių. Kitas būdas yra pakabinti avalynę, tačiau šiuo atveju privalai įsitikinti, kad segtukai nepaliktų charakterinių žymių. Kai batai iš odos bus sausi, būtinai juos impregnuok — tai leis apsaugoti juos nuo kito galimo permirkymo.

Rūpinimasis sportbačiais

Batai gali peršlapti dar vienu būdu — nors šiuo atveju jiems labiau būdingas lengvas sudrėkinimas. Omenyje turime, žinoma, sportinę avalynę, kurią naudojame bėgimui arba sporto klube. Kaip taisyklė, tokie modeliai pasižymi orą praleidžiančiu viršumi iš lengvų medžiagų, o jeigu sportuojame tikrai intensyviai, be to, netyčia įlipame į kokią balą, galime būti tikri, kad į vidų persisunks drėgmė. Ką daryti tokioje situacijoje? Visų pirma būtina užtikrinti atitinkamą ventiliaciją. Būtinai išimk raištelius ir ištrauk liežuvėlį, kad užtikrintum maksimalią cirkuliaciją. Nenaudokite plaukų džiovintuvo ar automatinės džiovyklės ir jokiais būdais nepalik batų prie šildytuvo! Vietoj to, tiesiog laisvai juos pastatyk ir leisk išdžiūti, geriausiai per visą naktį. Daug kas priklauso nuo sąlygų mūsų namuose ir peršlapimo lygio, tačiau labai drėgni batai džiūti gali net iki dvylikos valandų ir geriau neskubinti šio proceso

Kad pasirūpintum batų viršumi, panašiai kaip ir kitų batų atveju, į vidų gali įdėti suglamžytus popierinius rankšluosčius, pilkus laikraščius arba ryžių. Puikiai susitvarkys su tuo taip pat žalios arbatos pakelis arba mažas maišelis, pripildytas valymo soda, tuo pačiu suveiks pašalinant nemalonius kvapus. Nedėvėk batų, kurie nemaloniai kvepia arba yra ne iki galo išdžiūvę — Tavo kūno temperatūra kartu su drėgme yra ideali aplinka kauptis avalynėje bakterijoms, kurios pradės daugintis su nepaprastu greičiu! Jeigu žinai, kad privalėsi skubėti į treniruotę, geriau parūpink sau antrą sportbačių porą, o pirmiesiems leis ramiai džiūti. Tokiu būdu sportuosi ne tik efektyviai, bet ir saugiai.