Kokios medžiagos yra geriausios?

Sudėtinga nepasiklysti žymėjimų labirinte, kuris slepiasi ant mūsų mėgstamų drabužių etikečių. Medvilnė, poliesteris, elastanas... kai kurie iš šių pavadinimų gali žadinti mūsų nepasitikėjimą, galų gale žodžiai skamba kaip cheminių substancijų pavadinimai. Kuo pasižymi populiariausių medžiagų rūšys ir kaip išsirinkti drabužius, pritaikytus prie mūsų poreikių pagal sudėtį?

Rūšis ir pynimo būdas


Iš pradžių turime atskirti keletą kategorijų, naudojamų apibūdinant medžiagas. Visų pirma, jie skirstomi į audinius (pagamintus audimo procese; tokio tipo rasi, pavyzdžiui, marškiniuose ar džinsuose) ir megztus audinius (pagamintus mezgimo procese; jie pritaikomi megztiniuose ar džemperiuose).

Kitos dvi medžiagos apibrėžimo kategorijos yra pluošto rūšis ir audimo būdas. Pluošto rūšis mums nurodo apie žaliavą, iš kurios medžiaga yra pagaminta: tai gali būti natūralus pluoštas (pvz., medvilnė, vilna, linas), dirbtinis (gaunamas chemiškai apdorojant natūraliai esančią žaliavą, pvz., viskozė, liocelis) arba sintetiniai (nuo pradžios iki galo pagaminti žmogaus, pvz., poliesteris, akrilas, elastanas). Audimo būdas yra audinio pluoštų persipynimo būdas, pvz., džinsinis audinys, velvetas, atlasas ar žakardas.

Medvilnė ir vilna


Medvilnė yra viena iš populiariausių natūralių žaliavų taikomų drabužių gamyboje. Tai yra orui laidi medžiaga, todėl idealiai tinka vasaros karščiams. Iš kitos pusės ji yra linkusi deformuotis, o pritraukusi drėgmės džiūsta lėčiau, kas ne visada yra patogu, ypač sportuojant. Tą patį galime sakyti ir apie vilną, bet ji pasižymi vienu milžinišku privalumu — sulaiko šilumą, bet užtikrindama odai oro cirkuliaciją. Be vilnos nėra įsivaizduojami žieminiai paltai, šalikai, kepurės ir pirštinės.

Viskozė


Tai medžiaga, gaunama iš medienos celiuliozės pluoštų. Ji yra labai lengvai ir maloni lietimui, pasiteisins vasariškose palaidinėse ar marškinėliuose. Viskozė gerai susimaišo su kitais pluoštais, todėl ją dažnai rasite sumaišytą su poliesteriu ar medvilne. Dėl šios priežasties standžios medžiagos tampa minkštesnės, o sintetinės — geriau praleidžia orą.

Elastanas


Kartais būna vadinamas taip pat spandeksu. Būtent nedidelis kiekis elastano suteikia audiniui lankstumo ir puikiai prisitaiko prie kūno formos. Sunku be jo įsivaizduoti tampres ar sportines liemenėles. Didelė audinio tempimo galimybė užtikrina didesnį atsparumą deformacijai, todėl elastanas dažnai atsiranda aprangos sudėtyje su medvilne, padidinant jos stiprumą.

Poliesteris


Ši medžiaga turi savo gerbėjų ir priešininkų, tačiau viena yra tikra — šiuo metu tai viena iš populiariausių medžiagų aprangos gamyboje. Ji nepraleidžia oro taip, kaip natūralios medžiagos (medvilnė, vilna, linas). Tačiau jo privalumas yra tas, kad jis greitai išdžiūsta ir yra atsparesnis dilimui — todėl jis puikiai pasiteisins sportinė aprangoje, skirtoje treniruotėms ir sporto salėms. Norėdami kompensuoti šios medžiagos gamybos poveikį aplinkai, pabandyk rinktis drabužius, pagamintus iš perdirbto poliesterio (pavyzdžiui, tampres adidas Leggings W Xpr 7/8).

Mišrios medžiagos


Kelių rūšių žaliavų pranašumus apjungiantis sprendimas yra audiniai, pagaminti iš įvairių rūšių pluoštų, pvz., medvilnės, poliesterio ir elastano. Medvilnė suteiks geresnę oro cirkuliaciją, poliesteris sustiprins struktūrą, o elastanas garantuos tamprumą. Tokią sudėti rasi, pavyzdžiui, klasikiniuose treniruočių tamprėse Nike Leggings bei Nike Sportswear Club. Nedidelis kiekis vilnos, tuo tarpu, lems, jog drabužiai geriau išlaikys šilumą — ieškok jos žiemai skirtoje aprangoje.

Kiekvienas medžiagos rūšis turi savo privalumus ir trūkumus, dabar, kai jau juos žinai, gali sąmoningiau spręsti ką pirkti. Prisimink, kad svarbu atkreipti dėmesį į etiketes bei prekės aprašą — tokiu būdu žinosi kaip rūpintis naujais darbužiais ir ko gali tikėtis iš medžiagos, iš kurios jie buvo pagaminti.